Többnyire azok fordulnak hozzánk, akiknek házassága, párkapcsolata válságban van, akik a válás vagy a szakítás gondolatát fontolgatják.
Mi úgy véljük, a szakítás a párkapcsolat integráns része. A válásnak pedig szakértői vagyunk.
Specialitásunk a dinamikus rövidterápia, aminek végén a felek világosan látják, van-e esély a kapcsolat fenntartására. Ha igen a válasz, új élményekre építve közös jövőképet alakítunk ki. Ha a végleges szakítás vagy a válás az alternatíva, akkor a „Hogyan jövünk ki jól?” jelmondatunknak megfelelően olyan helyzetet segítünk teremteni, amelyben a családi rendszer valamennyi tagja jobban érzi magát, mint azelőtt.
Szerencsére könyveinket olvasva, előadásainkat hallgatva egyre többen fordulnak hozzánk azzal a céllal, hogy gazdagítsák párkapcsolatukat, tartalmassá tegyék házasságukat, vagy éppen felkészüljenek a következő családi életciklusra, életútjuk következő szakaszára: esküvő, szülés, szülőség, gyermek-nevelés, fészekhagyás, nagyszülőség, gyász.
Szemléletünkben a párkapcsolat a családi rendszer alapja. Pszichológus szemmel a gyerekek és a nagyszülők a családi rendszer részei, az ő egyéni életciklus változásaik is hatnak a család egészére.
Igazán annak örülünk, ha a család minél több tagja megjelenik rendelésünkön.
A baba születése például gyakran előidézi az apa kujtorgását vagy az anyós rátelepedését. A kamasz lány beindíthatja az anya vetélkedését és ezáltal párkapcsolati elégedetlenségét. Az ifjú pár közös identitás keresése válságba sodorhatja a szülők kialakult közös identitását.
Ha tehát valaki egyéni konzultációra, terápiára jön hozzánk, pszichológiai szempontból éppúgy indokolt családi környezetének áttekintése, mint amikor gyerek vagy kamasz a pszichológiai tünethordozó.
Párkapcsolati terápián, gyermekpszichológiai foglalkozáson, kamaszokkal beszélgetve egyaránt azon vagyunk, hogy a résztvevőket olyan saját felismerésekhez segítsük, melyek lehetővé teszik körülményeik megfelelő alakítását. Ilyenkor bizony vissza kell fogni magunkat az elméleti fejtegetéssel. Előadásaink, képzéseink azt a tudást igyekeznek egyszerű, közérthető formában megfogalmazni, melyet a terápiás üléseken kimondatlanul, sőt, néha észrevétlenül használunk.
A pszichológiai rendszerszemlélet jegyében dolgozunk, úgy gondoljuk, az egyéni- és csoportos terápia is rendszerben működik jól és ennek teljességét a mentor adja meg. A mentor feladata, hogy a befejezett terápiás ciklus után rendelkezésre álljon a pár- illetve a család számára.
Aki könyveinkből kívánja megismerni szemléletünket, annak ajánljuk az Életút címűt, amely a születéstől a halálig követi az emberi élet pszichológiai törvényszerűségeit és a megértést irodalmi illusztrációkkal könnyíti. Szakmai műhelyünkbe és mindennapi életünkbe engednek bepillantást az Eseteink és a Hogyan jöttünk ki jól? című könyvek. A Szeretők című kötet arról szól, mikor és milyen alakban tud a családi rendszerben megjelenni a harmadik. Megírtuk a német változatát is Geliebten címmel.
Szülők válófélben című könyvünk abban segít, mit tegyen, ha úgy látja, házassága helyrehozhatatlanul megromlott, de a szülői szerepet továbbra is fontosnak érzi.
Családi életciklusokat áttekintő (és a résztvevőket támogató) projektünk a Szülők Kézikönyve oldalon követhető nyomon. Ennek a munkának első és megalapozó eleme a Jövőnk könyve, amit jegyespárok számára írtunk.
Ha úgy érzi tehetünk Önért, párkapcsolatáért vagy családjáért, szeretettel várjuk jelentkezését!
a Baktay házaspár: Baktay Zelka és Baktay Miklós
|